čtvrtek 24. března 2016

Monumenty, které již nikdy neuvidíme

Monumenty, které již nikdy neuvidíme
Památky dochované po tisíce let, přežili desítky válek a přírodních katastrof a dnes jsou ničeny v jediném okamžiku


30. 12. 2014

http://www.ploshtadslaveikov.com/wp-content/uploads/2014/12/S13-a-645x374.jpg

Palmyra, Sýrie
„Oáza v syrské poušti“, podle UNESCO, toto aramejské město existuje od druhého tisíciletí před naším letopočtem a má nejpokročilejší architekturu své doby. Palmyra nejvíce prosperovala v dobách římského a perského období a přispívala rozvoji těchto kultur. Předpokládá se, že město je zcela nebo zčásti zničeno bombardováním.

Je smutnou ironií, že region, který je tak bohatý na archeologické památky z počátků lidské civilizace je zároveň nejkonfliktnějším centrem ve světě.
Velká mešita v Samaře, Irák

S01-a

V minulosti byla největší mešitou na světě. Byla postavena v 9. století na břehu řeky Tygrid, severně od Bagdádu. Mešita je známa svou věží Malvia – 52 m minaretem s rampami ve spirále, po kterých stoupají věřící. Patří mezi nejdůležitější památku Iráku a je dokonce vyobrazena na bankovkách. Mešita byla bombardována v roce 2005 při útoku vzbouřenců proti silám NATO, kdy došlo ke zničení vrcholku minaretu a okolních stěn.
Budhové v Bamianu, Afghánistán

S02-a

Nejpozoruhodnější budhistická památka, monument válkami poznamenaný Afganistan náleží mezi nejvýše stojící sochy Budhy ve světě – nejvyšší má 53 m ostatní po 35 m. Jsou vytesány ve vápencových skalách, ve kterých památník vydržel 1500 let, dokud nepadl na mušku talibancům. Ti usoudili, že sochy náleží jinověrcům a proto je ničily dynamitem a střelbou z tanků.
Staré město Busra, Sýrie
S03-a

Busra je obývána více jak 2500 a byla hlavním městem římské provincie Arabia. V centru se nachází mimořádný římský amfiteátr, postavený ve 2. století a dochoval se do počátku války v Sýrii. Dnes je zcela zničen po dělostřeleckých zásazích.
Veliká mešita v Alepu, Sýrie

S04-a

Památka byla zařazena do světového dědictví UNESCO a byla postavena již v roce 715 dynastií Omajaditů a patří mezi nejstarší mešity. Gigantická výstavba probíhala po staletí a byla dozdobena věhlasným minaretem z konce 11. století. Vše bylo zničeno syrskou občanskou válkou roku 2013 a stěny a nádvoří mešity jsou vážně zničeny. Historikové se domnívají, že se jedná o nejvíce poničenou syrskou památku.
Vodní kola ve městě Hamá, Sýrie
S05-a

Tato 20 – ti metrová vodní kola byla popsána poprvé v 5. století a byla používána jako část rané zavlažovací soustavy. Sedmnáct z nich se dochovalo až do současnosti a ještě nedávno bylo základní turistickou atrakcí 500 tisícového města Hamá. Roku 2014 však několik ze skřípějících dřevěných kol bylo vypáleno cizími válečníky.
Citadela města Alepo, Sýrie
S06-a

Pevnost zde stojí od doby Alexandra Velikého a přežila nadvládu římskou, mongolskou i osmanskou. Takřka nezměněná je od 16. století a je jednou z nejpopulárnějších historických památek v Sýrii. V nedávných bojích byla citadela používána jako vojenská základna a několik jejích věží bylo zničeno.
Starý bazar v Alepu, Sýrie
S07-a

Zastřešený bazar ve Starém městě je znám jako obchodní centrum se stánky látek, koření, jídla a potřeb pro domácnost … Tunely pod stavbou se staly bojovou arénou těžkých bojů a mnoho z nich bylo nenávratně zničeno. Organizace UNESCO ohodnotila situaci jako tragickou.
Most ve městě Deir ez-Zur, Sýrie

S08-a

Vysutý most postavený Francouzi byl známou pěší cestou nad řekou Eufratem. V bitvě o město byl používán pro zásobování a byl zničen bombardováním.

Nimrud, Irák
S09-a

Ruiny antického asýrijského města se nachází na území dnešního Iráku, jihovýchodně od města Mosul. Roku 2003 mnoho ze soch bylo zničeno, některé byly odcizeny a předpokládá se, že zdobí soukromé sbírky  
Krak Des Chevaliers, Sýrie
S10-a
Pevnost křižáků se datuje od 11. století a přežila války a přírodní pohromy. Roku 2006 se stala společně s nedaleko stojícím zámkem Kalat Salah El-Din součástí Světového dědictví. Roku 2013 byly stěny pevnosti Krak Des Chevaliers těžce poničeny bombardováním a dělostřeleckými salvami vzbouřenců, kteří si zde utvořili svou základnu.
 Hrobka proroka Jana, Irák

S11-a

Předpokládaná hrobka biblického proroka Jana, kde je uchován i zub velryby, o které se předpokládá, že jej pohltila. Monument je datován od 8. století př. n. l. je svatým místem pro křesťany i muslimy.
Mešita Khalid ibn Al Walid, Sýrie

S12-a

Khalid ibn Al Walid je mezi nejznámějšími osmanskými mešitami v Sýrii. Velký monument se ocitl ve středu bitvy o město Homs. Mešita byla zničena a její vnitřek vypálen.
Muzeum Arménské genocidy, Sýrie

S14

Památník na počest 1,5 milionu Arménů zabitých v letech 1915 a 1923, byl každoročně navštěvován velkým počtem návštěvníků. Architektonický komplex se skládal z kostela, muzea a věčného ohně. Byl zničen bojovníky IS roku 2014.
Kirena, Libye

S15-a

Antické řecké město Kirena bylo založeno roku 630 př. n. l. Město je zmiňována v mnoha mýtech a legendách a bylo zasvěceno bohu Apollonovi. Ruiny města byly mezi nejlépe zachovanými od dob antiky, v dobách libyjské revoluce bylo mnoho z nich zničeno včetně unikátní nekropole.
Muzeum islámského umění, Egypt

S16-a

Budova nejpůsobivějších sbírek více jak 100 000 exponátů od zrodu islámu do dnešních dnů. Muzeum v Káhiře bylo postaveno roku 1881, nedávno zde byla dokončena osmi letech renovace o rozsahu několika milionů dolarů. Nedlouho po svém druhém otevření budovy došlo k jejímu těžkému poničení a bylo třeba budovu znovu zavřít.
Rezidence Quaid e Azam, Pákistán

S17-a

Skromná 121 let stará, elegantní dřevěná budova byla domem prvnímu gubernátorovi Pákistánu generálu Muhammadu Ali Džinovi na konci jeho života. Roku 2013 rezidenta utrpěla po raketovém útoku separatistů a byla skoro zcela zničena.
Mešita Al Omari , Gaza

S18-a

Dávný monument se nachází v srdci starého města Jabalia. Stěny, kopule a střecha mešity byly zničeny izraelskými nálety při nedávných bojích v Gaze. V současnosti je město Jabalia velkým uprchlickým táborem.
Staré město Beirutu, Libanon

S19-a

Patnáct let mimořádně ničivá občanská válka, následované konfliktem s Izraelem a urychlená urbanizace Beirutu nanesly nenahraditelné škody starému městu, známému jako „Paříž Blízkého východu“. Kdysi bylo město proslavené velkolepou osmanskou, francouzskou a Art Deco architekturou. Ve Starém Beirutu se podařilo zachránit sotva 400 z 1200 historických památek.
Přeložil N. Nikolov 24. 03. 2016 

Žádné komentáře:

Okomentovat