úterý 10. listopadu 2020

Neporušená hrobka tráckého panovníka

 Neporušená hrobka tráckého panovníka

19. října 2020

https://zen.yandex.ru/media/armshistory/nerazgrablennaia-grobnica-frakiiskogo-caria-chto-nashli-arheologi-5f8c603d4ab7c3765ae73900

 

Голова царя Севта III, найденная при входе в гробницу (бронза).

Bronzová hlava panovníka Sevta III., nalezená u vchodu do hrobky.

Dávná minulost ne tak často daruje současníkům svá tajemství: ta jsou ničena časem a (mnohem častěji) lidskou dychtivostí. Přesto se stává, že lidé narazí na neuvěřitelná odhalení. Mezi takové náleží i nález z roku 2004 významně zachované a nerozhrabané hrobky panovníka Odrýského království (Trákie) Sevta III., který panoval v letech 331- 300 př. n. l. Do dějin vstoupil jako bojovník proti moci Alexandra Makedonského: vyvolal povstání a několik let bojoval pro jeho zástupcům a potom – proti jeho následovníkům. Čeho mohl dosáhnout tímto úsilím – dosáhnout přechodu od nadvlády jednoho (Lysimachos) a padnout pod nadvládu jiného (Ptolemaia).   

Шлем Севта III.

Přilba panovníka Sevta III.

Hrobka Sevta III. byla nalezena ve známém „Údolí tráckých panovníků“, které se nachází nedaleko města Kazanlak mezi pohořím Stará planina a Sredna gora. První panovnické pohřby zde byly odhaleny již v roce 1944 (Kazanlakská hrobka je datována do konce 4. a počátku 3. století př. n. l.). Jenom v této oblasti na více jak 500 pohřebních hrobek a proto k odkrytí mohyly (hrobky) v místě Goljama Kosmatka (Velká Kosmatka) bylo přistoupeno až v roce 2004.

 

Шлем Севта III.

Přilba panovníka Sevta III.

Po otevření mohyly, zde byly nalezena zcela nedotčená hrobka, která se skládá ze tří místnosti, spojených chodbou o celkové délce 28 metrů. To nejdůležitější je, že nejenom čas ale také dávní ničitelé zachovali pohřeb – který obsahuje unikátní a velmi drahé věci. Stačí jen říci, že zlaté předměty, zde nalezené vážily celkem za 1 kilogram. Celkem zde bylo nalezeno 70 předmětů z bronzu a stříbra a 20 zlatých výtvorů. Před vchodem do hrobky byla nalezena rituální pohřební hlava panovníka, zhotovená z bronzu. Vchod do vlastní pohřební síně je uzavřen dvoukřídlými mramorovými dveřmi.

Поножи Севта III.
Náholeně panovníka Sevta III.

Panovníkova výzbroj se skládala z bohatě zdobeného meče s pochvou, bronzovou přilbou a z bronzu vytepané náholeně. Na přilbě byl nápis řeckým písmem ΣΕΥΘΟΥ (Sevtovo). Analogické nápisy byly na zlatém poháru a džbánu. Nápisy na předmětech dovolily určit hrobku náležící významnému tráckému panovníkovi.

Меч Севта III.
Meč panovníka Sevta III.

Velký zájem vyvolává meč: typický kopis s ostřím na jedné straně s charakteristickým zahnutým tvarem a neméně charakteristickou rukojetí, bohatě zdobenou zlatou ražbou, gardou a návrším, které bylo silně zahnuté do strany hráze, dodatečně chránící a jistící ruku majitele. Celková délka zbraně je 60 cm. Pochva je zdobena listovým zlatem.

Рукоять меча Севта III.

Rukojeť meče panovníka Sevta III.

Hrobka je považována za jednu z nejbohatších ze zde nalezených do současnosti. Trup samotného panovníka však zde nebyl nalezen. Z kosterních ostatků byly nalezeny pouze 4 zuby na podlaze. Co bylo příčinou, jak k tomu došlo to je záhada hrobky a zůstává nerozluštěná. Pohřbení je datováno do let 290 – 275 př. n. l. Kdy a co je nejdůležitější, kde zemřel panovník Sevt III. není také známo.

Přeložil N. Nikolov, 10. 11. 2020

 

 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat