středa 30. ledna 2019

Mýtické město Trojanů Tenea bylo nalezeno


Archeologové nalezli dávné trojské město Tenea, které bylo dosud považováno za mýtické
Archeologové hledali dávné město Tenea od roku 1984. Předpokládají, že jakmile bylo město nalezeno, stává se prvním důkazem, že skutečně existuje mimo mýty dávných textů.
https://avatars.mds.yandex.net/get-zen_doc/1247665/pub_5c388f2bb8905e00aacff9cf_5c388f5bfa7d8000aaf5edd4/scale_600

Tenea
Vykopávky probíhají již od roku 1984. Do okamžiku odhalení ruin města se znalosti archeologů a historiků zakládali na starých řeckých mýtech a starých kronikách. Mnohaleté výzkumy přinesly nové výsledky.
Elena Korka a její skupina archeologů hledala město Tenea více jak 30 let. Mnohé zmínky v dávných textech ukazují na to, že skupina zajatců založila město po porážce v Trojské válce
Mýtické město
Ruiny byly nalezeny nedaleko malé obce Čiliomodi, nacházející se na jihu Řecka. Odhalené území představuje organizované obydlené prostranství zabírající skoro 670 metrů.
https://avatars.mds.yandex.net/get-zen_doc/1077599/pub_5c388f2bb8905e00aacff9cf_5c388f93519dc500ab5727f6/scale_600
Ruiny
V ruinách města byly nalezeny mramorové, kamenné i hliněné podlahy zachované ve velmi dobrém stavu což je pozoruhodné. Byly nalezeny nosníky, neveliké sloupy, sklady, hliněné hrnce a pohřby dvou dětí.
Všechny tyto důkazy spolu s předešlými nálezy v okolí obce Čiliomodi dovolují vyslovit předpoklad, že dávné město Tenea skutečně existovalo a dokonce zbohatlo a postupně se rozvinulo.
30 let hledání
Vše začalo v roce 1984, kdy paní Korka a její skupina nalezla sarkofág v sousedství řecké obce Čiliomodi. Nález jim nedal pokoj a přiměl, je se na toto místo vrátit, aby se přesvědčili, zda se v okolí nedá ještě něco odhalit.
V roce 2013 skupina obnovila vykopávky v naději najít nějaké důkazy, které je o tom oprávnily. Na počátku byla nalezena dávná cesta, která přivedla archeology na hřbitov, kde odpočívali pozůstatky dvou dětí, pěti žen a dvou mužů.
Část historie
Skupina výzkumníků pracovala podél cesty na sever, kdy byly nalezeny důkazy existence města. Hliněné potrubí doložilo, že nevelké sídliště bylo přeměněno v kvetoucí město – Tenea byla vystavěna v Době mykénské a byla osídlena bohatými lidmi.
Město nejvíce vzkvétalo zejména v letech 193- 211. Předpokládá se, že město Tenea bylo opuštěno v 6. století. Další výzkumy dovolí získat více informací, již nyní jsou archeologové rádi, že se jim podařilo nalézt město, které bylo dosud pouhým mýtem.
„Hlavním je, že jsme nalezli pozůstatky města, asfaltované cesty a architektonických staveb. Nalezli jsme důkazy života a smrti, a to je jen malá část historie tohoto města.“ vysvětlila p. Elena Korka.




úterý 29. ledna 2019

Urážlivá každodenní krutost


Urážlivá každodenní krutost
Lemnos v 6. století př. n. l.
Ve své době Athéňané dovolili národu Pelasgů (původním obyvatelům uvedeného území tráckého původu – pozn. překladatele) obdělávat část poloostrova Atiky, a také souhlasili s možností jejich usídlení zde. V průběhu dalších let Athéňané uviděli, jak Pelasgové z původně kamenitého úhoru sklízí úrodu na půdě, kterou již dříve osídlili. Athéňané z hlouposti či z lakotnosti sobě vlastní původní obyvatele ze svého okolí vyhnali. Uprchlíci se přemístili na ostrov Lemnos, kde se trvale usídlili.
https://avatars.mds.yandex.net/get-zen_doc/1108048/pub_5c1bfca8511c7200ab98c189_5c1f2b702604d800aa7cd786/scale_600

Po osvojení ostrova Lemnos se Pelasgové rozhodli pomstít se Athéňanům za všechna příkoří a odebrat jim jejich ženy. Uspořádali útok na Atiku ve chvíli, kdy Athéňané slavili svátek.
Neočekávaným útokem z moře muži z ostrova Lemnos pochytali mnoho žen, které přišli slavit svátek bohyně Artemidy v Bravronu a všechny je zotročili.
Athéňanům se již nepodařilo zjednat navrácení zajatých žen a ty zůstaly na ostrově Lemnos. Časem zde rodili děti a učily je svému jazyku a zvykům Atiky. Děti Athéňanek se odmítali přátelit s dětmi Pelasgů. Navíc když docházelo k rozbrojům mezi dětmi, do střetu se mísili dospělí z obou stran i ostatní a vždy z toho byla hromadná pře.
https://avatars.mds.yandex.net/get-zen_doc/162989/pub_5c1bfca8511c7200ab98c189_5c1f2be96536ba00aad31922/scale_600

S rostoucím věkem dětí Athéňanek vedli mezi sebou řeči, že to jsou oni, kteří budou vládnout na ostrově a ne děti Pelasgů, které se narodily ženám původem od Pelasgů. Tyto zvěsti se donesli až k vládcům ostrova Lemnos.
Sešli se všichni stařešinové Pelasgů a poradili se a rozhodli v zájmu zachování národa vyslat bojovníky, kteří cizí ženy i jejich děti pozabíjeli.
To šokovalo celé Řecko.

středa 23. ledna 2019

Nejstarší, neporušená nákladní loď


Nejstarší, neporušená nákladní loď nalezena v hloubce 2 000 m.
23. 10. 2018


foto: radio varna
http://static.bnr.bg/gallery/cr/medium/1b14ee4ddf51df16f994faa63ba3c31e.jpg

Nejstarší potopená a nepoškozená loď ležící na dně Černého moře ve stáří 2400, byla nalezena vědeckým anglicko-bulharským teamem, podle světových agentur.

Nikdy bych nepředpokládal, že se nám podaří objevit nedotčenou nákladní loď ve 2 tisícové hloubce na mořském dně“, prohlásil prof. John Adams z Centra mořské archeologie při universitě v Southamptonu. Dále dodat, že nález pozmění pojetí stavby lodí a navigace v časech antických. 
Expedice Black Sea Map zkoumá po dobu tří let dno Černého moře na ploše větší jak 2000 km2 podél bulharského pobřeží. Zkoumání je prováděno pomocí sonaru a dálkově řízeného aparátu vybaveného kamerami pro hluboko-vodní snímkování.
Skupina již odhalila více jak 60 potopených lodí datované do minulosti od Doby římské až do 17. století. Nejstarší z těchto trosek se nacházejí v hloubkách, ve kterých není žádný kyslík, což dovoluje uchování materiálu po dobu tisíce let. Přesné údaje datování se proto dají uskutečnit pomocí analýzy radioaktivního izotopu uhlovodíku.
Máme zde mnohem starší pozůstatky, avšak unikátnost nového nálezu spočívá v tom, že je velice dobře zachovalý“. Prohlásila pro BBC archeoložka Helen Far, která spolupracuje na projektu.
Podle jejích slov loď leží na mořském dně na boku se zachovalým stěžněm, sedačkami pro plavce a kormidlem. Podobný typ starořeckého obchodní lodě byl dosud vyobrazován pouze na hrnčířských výrobcích.
Podle mapy publikované v Times, byla loď nalezena jihovýchodně od města Varna ve hloubce 2,09 km. Na délku má 23 metry a posádka měla 15 - 25 osob.


Expedice proběhla za účasti vědců z University v Southamptonu a jejich kolegů z bulharského Národního archeologického muzea, BAV (Bulharské akademie věd) a Centra podmořské archeologie.
Nálezy této expedice, včetně zcela zachovalé lodě, jsou unikátní ve světovém měřítku. Je to v prohlášení ředitele Centra podmořské archeologie v Sozopolu Kalina Dimitrova pro Radio Varna. Zároveň připomněl, že v hloubkách Černého moře je voda plná sirovodíku, v tomto prostředí nemohou mikroorganizmy přežít a právě to umožnilo zachování dřevěných konstrukcí starořecké lodě.
Tato novinka byla sdělena na vědecké konferenci v Londýně. Konference se zúčastnili představitelé bulharské a britské části expedice zařazených do projektu Black Sea Map. Cílem expedice je prozkoumat nejenom archeologické nálezy na dně Černého moře a také prozkoumat změny úrovně hladiny moře v průběhu uplynulých několika tisíců let.